Jyväskylä-lehti

Kiireetöntä hoitoa kotiryhmiksessä

Rauha ja kiireettömyys huokuu Tanja Ylikitin kotona Ristonmaalla. Hoitolapset heräilevät vähitellen päiväunilta ja pian alkaa välipalahetki.

Ylikitti on tammikuusta lähtien toiminut kotiryhmishoitajana yhdessä toisen hoitajan kanssa. Hänen kotinsa tarjoaa ryhmäperhepäivähoitoa kahdeksalle lapselle Jyväskylässä.
– Olen työskennellyt aiemmin erilaisissa seurakunnan kerhoissa ja päiväkodissa. Alle kolmivuotiaiden ryhmässä tuntui surkealle, kun lapsille ei ehtinyt antaa tarpeeksi huomiota, Ylikitti muistelee.

Vähitellen Ylikitillä kypsyi ajatus työstä perhepäivähoitajana. Keskusteluissa Jyväskylän perhepäivähoidon koordinaattori Brita Liljebladin kanssa tuli yhtenä vaihtoehtona esille kotiryhmis. Ylikitti rohkaistui kokeilemaan.
– Kodin rauha, yksilöllinen hoito ovat tämän hoitomuodon hyviä puolia. Itse olen hurahtanut tähän täysin, Ylikitti naurahtaa ottaa pienen Emilin syliin.

Uusia kotiryhmiksiä tulossa syksyllä

Uusia kotiryhmiksiä on Brita Liljebladin mukaan suunnitteilla ensi syksyksi ainakin pari, kolme. Perhepäivähoitajilta on tullut kyselyjä, sillä moni kokee, että perhepäivähoitotyö yhdessä toisen hoitajan kanssa on mielekkäämpää. Työtoveri lisää työn turvallisuutta ja työssä jaksamista.

– Hoitajien keski-ikä on melko korkea ja vaippaikäisten nostelu ja pukeminen vaatii hyvä kuntoa. Lisäksi moni heistä on miettinyt mitä tapahtuisi, jos saisi sairauskohtauksen kesken työpäivän. Kotiryhmiksessä on aina se toisen hoitajan tuki. Vastuita ja ajatuksia on mukava jakaa työkaverin kanssa.

Ensimmäinen kotiryhmis aloitti vajaa kymmenen vuotta sitten Jyväskylässä. Liljebladin mukaan kiinnostus hoitomuotoon syttyi todella vasta viime syksynä.

– Vanhemmat arvostavat hoitosuhteen pysyvyyttä. On hyvä, jos varahoitotilanteessakin on oma hoitaja mukana. Tärkeää on, että lapset saavat hoitoa kodinomaisesssa ympäristössä ja osallistuvat arkiaskareisiin.

Lapsista on toisilleen seuraa

Ylikitistä on äärimmäisen mukavaa, että työtä on jakamassa toinen hoitaja, jonka kanssa voi suunnitella päivän ohjelmaa tai ratkoa ongelmatilanteita.

– Vanhemmat aluksi vähän ihmettelivät kotiryhmistä, mutta nyt on tullut positiivista palautetta, koska lapsille on paremmin ikäistään seuraa. Kahdella hoitajalla voi olla yhteensä kahdeksan lasta hoidossa, joten samanikäisiä sattuu pakostakin, Ylikitti selventää.

Hoitomuoto on herättänyt kiin­nostusta muuallakin. Jyväs­kylän mallia on esitelty eri puolilta maata käyneille vieraille tänä vuonna.
– Kotiryhmiksen tulevaisuus on pitkälti hoitajista kiinnostuksesta kiinni. Ainakin asiakkailta tulee nykyisille kotiryhmisten hoitajille jatkuvasti kyselyjä vapautuvista hoitopaikoista, Liljeblad sanoo.


Kuva: Jasmin Helfenstein ja Emil Cusson Jonna Kärkkäisen sylissä. Terhi van Leeuwen ja Luca Lahtinen ovat kiivenneet Tanja Ylikitin huomaan. Ilkka Pietarinen

Liisa Tanninen

Tämä juttu on julkaistu Jyväskylä-tiedotuslehdessä 27.5.2008.