Kuva: Torsten Lindfors on vuodesta 1976 ollut Vesilinnan iltasoiton soittaja. Riittääkö kesä- ja joulusoitto vai halutaanko musiikki ympärivuotiseksi?
Harjun Vesilinnasta on vuodesta 1976 alkaen kantautunut iltasoitto. Hyvällä säällä Laulu synnyinseudulle on kuulunut laajalti eri puolille kaupunkia. Viime vuosina ensimmäisestä adventista loppiaiseen Vesilinnassa on soitettu laulua Hiljaa, hiljaa joulun kellot kajahtaa.
Kesäkuun alusta elokuun loppuun kuuluneen Aulis Raitalan sävellyksen on alusta asti soittanut trumpetilla Torsten Lindfors. Äänite on jo muutamaan kertaan uusittu. Torstaina 21.8.2003 Lindfors soitti kappaleen ensimmäisen kerran oikeasti Vesilinnan terassilta. Upea soitto oli juhlava hetki.
Merkki kotiintuloajasta
Meidän Jykän alueyhteistyöryhmät ovat esittäneet, että iltasoitto voisi toimia ympärivuotisesti yhteisöllisenä merkkinä lapsille kotiintuloajasta. Vai riittääkö kesäaikainen, matkailuväen alun alkaen ehdottama iltasoitto. Mitä mieltä ollaan jouluista tunnelmaa lisäävästä joulusoitosta.
Palaute Vesilinnan iltasoitosta on ollut vuosien varrella pääosin myönteistä. Joitakin lähellä asuvia kova musiikki kuitenkin häiritsee.
Nyt toivomme asukkaiden ja vierailijoiden palautetta iltasoitosta. Kertokaa mielipiteenne 5.9. mennessä Jyväskylä-neuvontaan, jklneuvonta@jkl.fi, puh. 624 900, Asemakatu 6.
Helinä Mäenpää
----------
Jyväskylän kaupunginvaltuusto valitsi maanantaina uuden puheenjohtajan kesällä menehtyneen Marja-Leena Viljamaan tilalle. Uusi puheenjohtaja on valtuutettu Kalevi Olin (sd).
Kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtajana jatkaa Timo Fredrikson (kok) ja II varapuheenjohtajana Jukka Juusela (keskusta).
Kansanedustaja Kalevi Olin on siviiliammatiltaan liikunnan sosiaalitieteiden professori ja Jyväskylän yliopiston liikuntapolitiikan dosentti. Hän on väitellyt liikuntatieteiden tohtoriksi vuonna 1982.
----------
Jyväskylän aikuislukio tarjoaa edullisen vaihtoehdon kielitaidon kohentamiseksi. Aikuislukio järjestää tehokasta ja tavoitteellista kielikoulutusta englannin, espanjan, ranskan, ruotsin, saksan ja venäjän kielissä. Opiskelumaksu on 45 euroa/lukuvuosi, erillisiä kurssimaksuja ei ole. Yhdellä maksulla voi opiskella useita kursseja ja vaikka kahta kieltä lukuvuoden aikana.
Englannin kurssi alkaa alkeista 27.8. ja espanjan, ranskan, saksan ja venäjän kurssit lukuvuoden 2.jaksossa 6.10. Englannin ja ruotsin peruskoulun oppimäärään perustuvat kurssit alkavat 2–3 kertaa lukuvuodessa.
Kursseille voi ilmoittautua aikuislukion kansliassa, Jyväskylän Lyseon lukiossa, (Yliopistonkatu 13). Kanslia on avoinna ma–to 12–19 ja pe 9–15. Ota mukaan viimeisin yleissivistävän koulutuksen todistus alkuperäisenä ja jäljennöksenä.
Lisätietoja:
* rehtori Tarja Boe, p. 624 690 sekä koulusihteerit Päivi Hyvärinen ja Raija Miettinen, p. 624 692.
Tämä juttu on julkaistu Jyväskylä-tiedotuslehdessä 27.8.2003.