Jyväskylä-lehti

PUISTOT JA LEIKKIPAIKAT: Kaikki vihreä on osa viheraluejärjestelmää

Kaupunkipuisto olisi osa viheraluejärjestelmää. Ilmakuvasta näkyy, että Jyväskylässä on hyvät edellytykset määritellä yhtenäinen, Harjulta alkava kaupunkipuistoalue.

Jyväskylässä käynnistetään monivuotista, kenties hyvinkin pitkään jatkuvaa hanketta, jossa viheraluejärjestelmäksi kutsutun projektin tarkoituksena on vaikuttaa kaupungin viheralueiden suunnitteluun ja hoitoon ja siten parantaa niiden laatutasoa. Viheraluejärjestelmään kuuluu kaikki ”silmin havaittava vihreä”, metsistä urheilukenttiin ja puistoista leikkipaikkoihin.

- Viheraluejärjestelmä on päättymätön tarina, joka kestänee vuosia, ja jota tullaan päivittämään tietyin väliajoin, maisema-arkkitehti Mervi Vallinkoski kertoo.

Kaupunkisuunnittelutoimistossa työskentelevä Vallinkoski vertaa projektia sateenvarjoon, jonka alla voidaan toteuttaa monia erilaisia osaprojekteja ja asiakokonaisuuksia. Viheraluejärjestelmän ideana on, että jollain tavalla pystyttäisiin hallitsemaan muodostuva laaja kokonaisuus ja viheralueiden käyttäjä- ja toimijajoukko.

Viheraluejärjestelmän tarkoituksena on ennen kaikkea hankkia tietoa kaupungin rajojen sisällä olevista viheralueista, mikä auttaa sekä luomaan kokonaiskuvaa viheralueiden nykytilanteesta että saamaan käsityksen siitä, minkälaisia intressejä viheralueisiin kohdistuu. Lisäksi viheralueille halutaan saada yhtenäinen laatutaso.

Viheraluejärjestelmään liittyy myös maankäytöllisiä tavoitteita. Vallinkosken mielestä on tärkeää erottaa joukosta tärkeät ja vähemmän tärkeät viheralueet. Myöhemmin olisi esimerkiksi mahdollista laatia kaupunkiin viherosayleiskaava, jossa lyötäisiin lukkoon ne alueet, jotka varmasti myös tulevat pysymään viheralueina. Näiden alueiden määrittelemisessä on tärkeää erityisesti sujuvien ja jatkuvien viheryhteyksien turvaaminen.

Tavoitteena kansallinen kaupunkipuisto

Hanketta on nyt kypsytelty vuoden verran ja kuluvan vuoden aikana on tarkoitus tehdä esiselvitys, jonka kohteeksi on valittu Kuokkalan pohjois- ja itäosa. Kuokkalassa testataan käytännössä, mitä viheraluejärjestelmä pitää sisällään, mitä lähtötietoja työ vaatii ja millä lailla yhteistyö asukkaiden kanssa tulisi järjestää.

Läheisesti viheraluejärjestelmä-projektiin liittyy myös kansallisen kaupunkipuistohakemuksen valmistelu. Kaupunkipuiston myöntämisestä päättää ympäristöministeriö. Kaupunkipuistolta vaaditaan, että se on laaja ja yhtenäinen alue, sen pitää alkaa keskustasta ja jatkua aina kaupungin laita-alueille saakka. Siihen pitää myös liittyä tiettyjä ekologisia, kulttuurihistoriallisia, esteettisiä ja virkistykseen liittyviä arvoja.

Tämänhetkisen näkemyksen mukaan Jyväskylässä kaupunkipuiston ytimen muodostaisivat Harju ja yliopiston kampus. Siihen kuuluisivat Viitaniemi kokonaisuudessaan sekä Natura-alueet Rautpohjanlahdella ja Eerolanlahdella. Haukanniemi olisi ainakin osittain osa kaupunkipuistoa ja sieltä alue ylettyisi edelleen Laajavuoreen.

Etelässä kaupunkipuisto jatkuisi Älylän ja Seminaarinmäen kautta Jyväsjärvelle, Ylistönrinteen Natura-alueelle ja Kylmänoron kautta Sippulanniemen virkistysalueelle.

- Tämä on päärunko, jota ei ole selkeästi rajattu. Eheyden suhteen on olemassa joitakin ongelmakohtia, jotka vaativat parantamaan viheryhteyksiä, Mervi Vallinkoski toteaa.

Kaupunkipuiston perustamisessa on Vallinkosken mielestä kyse viihtyisän elinympäristön ja vihreän imagon korostamisesta, mutta myös keskeisten viheralueiden turvaamisesta, ettei niitä katkottaisi lyhytnäköisesti.

Kaupunkipuistoon kuuluvat myös siellä olevat rakennukset. Esimerkiksi Älylässä on paljon yksityisten ihmisten omistamia pientaloja, eikä Vallinkosken mukaan ketään voida pakottaa liittymään kaupunkipuistoon. Puiston avulla on kuitenkin mahdollista turvata tiettyjä arvoja, eikä status estä esimerkiksi asumista, korjaamista tai tavallista työntekoa. Uudisrakentamista se sen sijaan varmasti vaikeuttaisi.


[ots]Asukasyhteistyötä testataan Kuokkalassa 5.6.[ots.]

Viheraluejärjestelmä-prosessiin liittyy paljon yhteistyötä asukkaiden kanssa. Kuokkalan esiselvityksessä on tarkoitus testata sopivia tapoja yhteistyön järjestämiseksi.

Tässä tarkoituksessa Kuokkalassa on päätetty järjestää muun muassa puistokävelyjä ja perustaa pienryhmiä, joissa asukkaat voivat esittää näkemyksiään, mitä viheralueilta toivotaan. Kuokkalan viheralueselvitystä esitellään ensimmäisen kerran kaikille halukkaille Kuokkalan yläasteen auditoriossa keskiviikkona 5.6.2002 klo 18. Tilaisuus on tarkoitettu Kuokkalan alueen asukkaille, mutta myös kaikille viheralueista ja koko kaupunkia koskevasta viheraluejärjestelmästä kiinnostuneille.

Päivi Strandén

Tämä juttu on julkaistu Jyväskylä-tiedotuslehdessä 29.5.2002.