Uutinen
SyysOpen kutsuu kaikenikäisiä 5.9. klo 16 Jyväskylän Lounaispuistoon
Tuija Ijäs, NuortenLaturi
SyysOpen -tapahtuma kutsuu syyskuisen sunnuntain viettoon Jyväskylän Lounaispuistoon 5.9. klo 16 alkaen. Iltapäivä tarjoaa kattauksen rap-, rock- ja pop-musiikkia sekä stand up -komiikkaa. Tarjoilusta huolehtivat rokkikukko Pete Parkkonen, rap-artisti Uniikki ja stand up -koomikko K-Mikko. Eikä siinä vielä kaikki, sillä työpajoissa voi kokeilla omia taitojaan ja rajojaan musiikin, hiphopin, kädentaitojen tai sumopainin parissa sekä tutustua nuorisopalvelujen työntekijöihin ja toimintaan.
Tule kohtaamaan nuorisopalvelujen työntekijöitä
SyysOpen -tapahtuma avaa nuorisopalvelujen syyskauden ja ohjelma on rakennettu nuoria varten, mutta erityisen tervetulleita paikalle ovat myös nuorten vanhemmat sekä muut aikuiset.
- Nyt on nuorten vanhemmilla oiva mahdollisuus kohdata isompi joukko juuri niitä tyyppejä, jotka tekevät työtä nuorten kanssa muun muassa nuorisotiloilla, alueilla, etsivässä työssä, nuorisovaltuustossa, Synkkiksessä, nuorten tieto- ja neuvontapalveluissa ja nettilehti Painovirheessä, kannustaa SyysOpen -tapahtumasta vastaava nuorisonohjaaja Anne-Mari Ojanperä.
- Esittelemme myös nuorisopalvelujen syksyn tulevia toimintoja, keskustelemme ja toivomme saavamme ideoita ja palautetta palveluistamme, Ojanperä jatkaa.
Nuorten roolia ei sovi unohtaa
SyysOpen on nuorisopalvelujen voimannäyte. Nuorisopalvelujen ohella tapahtumaa ovat olleet suunnittelemassa nuoret itse.
- Tapahtuman alkuperäisidea on peräisin nuorilta, esiintyjät ovat nuorten itsensä toivomia ja nuoret ovat hoitaneet osittain tapahtuman markkinointia. Ja mikä hienointa, kaksi nuorta toimii tapahtuman juontajina, Ojanperä iloitsee
Nuorille ja jo nuoruutensa ohittaneille on kulttuurisuunnistuksessa teemareitti
SyysOpen linkittyy sunnuntaina 5.9. klo 12-16 järjestettävään Jyväskylän kulttuurisuunnistuksen. Lounaispuiston työpajat hiphopista sumopainiin ovat avoinna jo päivällä kaikenikäisille. Suunnistuksessa on nuorille suunniteltu oma teemareitti, joka sisältää muun muassa elokuvia ja sanataidetta pääkirjastolla. Lasten ja nuorten kulttuurikeskus Kulttuuriaitta jakaa nuorille kulttuuripasseja, jonka täyttämällä voi lunastaa itselleen elokuvalipun. Tämä ekstraetu on voimassa vain yläkouluikäisille.
Opastetulla kierroksella nuorisotyöntekijät auttavat jo nuoruutensa ohittaneita näkemään kaupunkia tuorein silmin. Lisäksi yhtenä kulttuurisuunnistuksen rastina on Kuokkalan nuorisotila NuortenMessi.
SyysOpen -tapahtuma on Jyväskylän kaupungin nuorisopalvelujen organisoima ja siellä toteutetaan nuorisopalvelujen toiminnan periaatteita mukavaa yhdessäoloa sekä päihteettömyyttä. Tapahtuma on osa Lupa olla isä -projektia.
http://www.jyvaskyla.fi/nuoriso/syysopen
http://www.jyvaskyla.fi/kulttuuri/suunnistus
Lisätietoja:
SyysOpen:
Anne-Mari Ojanperä, nuorisonohjaaja, p. 014 266 4225, anne-mari.ojanpera(at)jkl.fi, Jyväskylän kaupungin nuorisopalvelut
Kulttuurisuunnistus:
Hanne Laitinen, kulttuuriluotsikoordinaattori, p. 050 338 1114, hanne.laitinen(at)jkl.fi, Jyväskylän taidemuseo
31.08.2010 klo 13.20
