Uutinen
Jyväskylän kaupunginteatteri ja Teatterikone nuorten asialla
Tuija Ijäs, NuortenLaturi
Tiistaina 31.8. käynnistyy Jyväskylän kaupunginteatterin pienellä näyttämöllä kaupunginteatterin ja Teatterikoneen forum-teatterisarja Forumin nuoret. Sarja käsittää viisi pienoisnäytelmää, joiden erityisenä kohderyhmänä ovat yläkouluikäiset nuoret ja nuorten kanssa työskentelevät. Pienoisnäytelmät on käsikirjoitettu nuorilta kerätyn aineiston pohjalta.
Forumin nuoret tuo ensi kertaa Jyväskylän kaupunginteatterin ohjelmistoon soveltavaa teatteria. Soveltavaa teatteria on nähty toistaiseksi perin harvoin laitosteattereissa, joten kaupunginteatterin ja paikallisen teatteriryhmä Teatterikoneen yhteistyö tuo uusia tuulia myös perinteiseen laitosteatterin ohjelmistorakenteeseen.
Kaikki esitykset kahden viikon aikana
Forumin nuoret -sarjan ensimmäinen tarina esitetään 31.8.2010, esityksen nimi on Marionetti ja aiheena on kiusaaminen. Muut esitykset nähdään 2.9. (E)ero (vanhempien ero), 7.9. Musta lammas (läheisen itsemurha), 9.9. Honey Bunny (päihteiden käyttö) ja 14.9. Model Star (syömishäiriö). Kaikki esitykset alkavat klo 19. Kaikkiaan esityksen kesto on n. kaksi tuntia.
Esityksissä aiheita työstävät Teatterikoneen Annu Sankilampi, Aaro Vuotila ja Pasi Saarinen. Jokerina toimii Kirsi Sulonen. Esityksissä on paikalla myös kriisikeskus Mobilen työntekijöitä, joiden kanssa on tarvittaessa mahdollisuus luottamukselliseen keskusteluun esitysten jälkeen.
Lisätietoja
teatterinjohtaja Anssi Valtonen, p. (014) 266 4192, 050 572 5420
teatteri-ilmaisun ohjaaja Annu Sankilampi, p. 0400 668187, annu@teatterikone.fi
markkinointipäällikkö Jouni Huhtaniemi, p. (014) 266 4183, 040 556 9810
teatterikuraattori-tiedottaja Antti Niskanen, p. (014) 266 1925, 050 413 8027
www.jyvaskyla.fi/kaupunginteatteri
http://www.teatterikone.fi
27.08.2010 klo 12.57
