Uutinen
Jyväskylän nuorisovaltuuston päätöksiä 24.8. kokouksesta
Tuija Ijäs, NuortenLaturi
Jyväskylän nuorisovaltuuston kokous pidettiin tiistaina 24.8.2010 klo 16 alkaen Jyväskylän ammattiopiston Harjun toimipisteessä.
Huippukokous 30.9.2010
Jyväskylän nuorisovaltuuston huippukokous järjestetään torstaina 30.9.2010 Kaupunginkirjaston Minnansalissa. Huippukokouksessa vahvistetaan nuorisovaltuuston toisen kauden kokoonpano sekä läpikäydään tärkeitä käytännön asioita sekä ideoidaan toimintaa. Huippukokoukseen otetaan ennakkoilmoittautumisia 23.9.2010 asti, minkä jälkeen ilmoittautumiset muuttuvat sitoviksi. Kyseiseen päivämäärään mennessä oppilaitosten ja nuorisotilojen tulee ilmoittaa nuorisovaltuustoon valitsemansa edustaja. Myös huippukokouksessa voi asettua ehdolle, jos haluaa mukaan nuorisovaltuuston toimintaan.
Jyväskylän kaupungin lasten osallisuushanke - Dynamo
Jyväskylään ollaan perustamassa alueellisia lastenparlamentteja osallisuushankkeen tiimoilta. Näistä alueellisista parlamenteista valitut edustajat muodostavat yhdessä koko kaupungin lastenparlamentin, jonka tarkoitus on tuoda lasten mielipiteitä esille yhteisiä asioita päätettäessä. Nuorisovaltuusto tukee kyseistä hanketta ja pyrkii tuomaan siihen myös oman panoksensa.
Nuorisovaltuusto esittäytyy kouluilla ja nuorisotiloilla
Nuorisovaltuusto aloittaa koulu- ja nuorisotilakierrokset viikolla 35. Tarkoituksena on kertoa nuorisovaltuustosta, sen toiminnasta ja mukaan pääsemisestä. Näin tahojen on helpompi valita edustajansa nuorisovaltuustoon.
Kokouksessa käsiteltiin myös Kulttuurisuunnistuksen jatkotapahtumaa, SyysOpenia, jonka suunnittelussa nuorisovaltuusto on ollut mukana.
Kokouksen pöytäkirja on nähtävissä kokonaisuudessaan osoitteessa:
http://www.jyvaskyla.fi/nuoriso/nuva
Lisätietoja:
Viivi Setälä, nuorisovaltuuston puheenjohtaja, p. 050 505 3610
Santeri Lohi, nuorisovaltuuston tiedottaja, p. 014 266 4240
Eija Käyhkö, Nuorisopalvelut, osallisuuskasvatuksen koordinaattori, p. 014 266 4239
Tanja Räty, Nuorisopalvelut, osallisuuskasvatuksen koordinaattori p. 014 266 4241
25.08.2010 klo 14.13
